• DOROTA GELLNER

•

Dorota Gellner urodzona 11.02.1961r. bardzo popularna i często wydawana poetka, czasem pisząca także krótką prozę. Od debiutu (Mysia wyprawa, 1985) opublikowała blisko pięćdziesiąt książeczek dla najmłodszych. Jej wiersze są tradycyjne, melodyjne urzekające prostotą, ciepłem, subtelnym poczuciem humoru. Jest autorką wielu książek dla dzieci, wierszy, opowiadań i inscenizacji, które ukazały się w wielu czasopismach, m.in. w 'Świerszczyku', 'Płomyczku', 'Pentliczku' i 'Ciuchci'. Teksty inscenizacji tej poetki ukazały się w zbiorze 'Deszczowy król' i 'Teatrzyki dziecięce'. Jest też autorką wielu programów telewizyjnych (Tęczowa bajeczka), słuchowisk radiowych oraz bajek muzycznych. Na swoim koncie ma również ponad sto tekstów piosenek, a wśród nich tak popularne jak: Zuzia - lalka nieduża, Zając malowany, Ogórek Wąsaty, czy Duszki, duszki. Jej twórczość często jest wykorzystywana przez przedszkolaków podczas uroczystości, przedstawienia teatralne należą do ulubionych, a piosenki śpiewa już kolejne pokolenie dzieci w wieku przedszkolnym. Z utworów poetki emanuje miłość do najmłodszych, zrozumienie ich trosk i kłopotów, radości i potrzeb. Uczy dzieci, jak się cieszyć i bawić, a jednocześnie poznawać świat. Za tom 'Dorota Gellner dzieciom' w 1999 roku została laureatką dorocznej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Kapituła Dziecięco - Młodzieżowa na posiedzeniu w dniu 15 maja 2008r. przyznała Pani Dorocie Gellner medal 'Serce-Dziecku'. Medal ten jest najwyższym dziecięcym wyróżnieniem w regionie łódzkim. Wraz z Wandą Chotomską, Danutą Wawiłow, Natalią Usenko Pani Dorota Gellner należy do najwybitniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Nowości wydawnicze: Góra z górą się nie zejdzie? Nie w wierszach Doroty Gellner. Autorka wielu książek dla dzieci, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i tekstów piosenek, zaprasza czytelników do zabawy. W modelinowym lesie pięknie zilustrowanym przez Annę Kaszubę-Dębską chowa się góra wycieczkowa, pod drzewem kąpielowym stąpa ptaszysko, a góra zakochana marzy na polanie o tym, co robi las z rana... Zbiór zabawnych historyjek, których bohaterem jest NAJBARDZIEJ ZWARIOWANY ZAJĄC WSZECH CZASÓW. Nie jest on miłym, pluszowym zajączkiem ze sklepu z zabawkami. 'Zając' Doroty Gellner, brawurowo namalowany przez Piotra Rychela, jest zającem zaskakującym, absurdalnym, całkowicie surrealistycznym i nieodparcie śmiesznym, zarówno dla małych czytelników, jak i ich rodziców, a nawet dziadków. I to jest jego największą zaletą! Bez względu na wiek trudno oprzeć się urokowi przygód, zadziwiających wybryków, niecodziennego sposobu myślenia tego uszatego stworka o niepohamowanym apetycie na kapustę i marchewkę.