Nasze przedszkole chętnie odpowiedziało na propozycję tegorocznej edycji TYGODNIA MÓZGU i w dniach od 15-19 marca włączyło się w akcję edukacyjną.
Poznawanie mózgu zaczęliśmy od obejrzenia filmów edukacyjnych „Jak działa mózg?” oraz „Było sobie życie". Obejrzeliśmy prezentację, dzięki której dowiedzieliśmy się jak zbudowany jest mózg i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem, ale też jak wspierać jego działanie, co mu pomaga, a co szkodzi.
Przez cały tydzień braliśmy udział w różnych formach zajęć pobudzających pracę naszego mózgu: rozwiązywaliśmy zagadki logiczne, braliśmy udział w scenkach pantomimicznych, ćwiczyliśmy skupienie uwagi, szukaliśmy ciekawych rozwiązań na nurtujące nas pytania, kreśliliśmy leniwe ósemki. Podczas „burzy mózgów” powstał plakat „Jak dbać o nasz mózg”. "Kalafior" został naszym modelem mózgu. Malowaliśmy farbami obszary poszczególnych płatów i mocowaliśmy tabliczki z ich nazwami. Oprócz tego rozwiązywaliśmy zadania uaktywniające tę półkulę mózgową, która zwykle jest mniej używana.
Wykonywaliśmy zadania z zakresu kodowania na dywanie. Dzięki różnorodnym zadaniom rozwijaliśmy umiejętności krytycznego i logicznego myślenia oraz wnioskowania. Kształtowaliśmy też umiejętności odkodowywania informacji i ustalanie położenia przedmiotów. Zdolności matematyczne kształtowane przy pomocy kodowania są niezwykle potrzebne w życiu i dalszej karierze edukacyjnej dzieci.
Dowiedzieliśmy się jak działają nasze zmysły i skąd biorą się różne zachowania. Uczestniczyliśmy w zabawach sensorycznych, skupiliśmy się na zmysłach wykorzystując je do degustacji owoców. Wąchaliśmy dotykaliśmy, oglądaliśmy i smakowaliśmy. Nauczyliśmy się że zmysły przekazują bodźce z otoczenia. A dzięki zdrowemu odżywaniu w postaci owoców nasz mózg lepiej działa.
Uczestniczyliśmy w zabawach badawczych tj. magiczna fontanna, ciecz nienewtonowska czyli magiczna ciecz. Jest magiczna ponieważ twardnieje gdy ją mocno ściskamy lub uderzamy w nią, a rozpływa się i przelewa przez palce gdy obchodzimy się z nią delikatnie. Wykonywaliśmy eksperymenty z wykorzystaniem balonów, które wzbudziły wiele emocji.
W ramach licznych wydarzeń rozwijaliśmy swoją kreatywność – tworzyliśmy wg własnego pomysłu własne wizytówki, uczestniczyliśmy w zabawie w skojarzenia, tworzyliśmy historyjki z wykorzystaniem kostek obrazkowych.
Dzięki takim akcjom dzieci zdobyły nowe doświadczenia, a także poznały ćwiczenia, które pozwolą lepiej wykorzystywać ten najważniejszy organ. W ten sposób stały się świadomymi twórcami instrukcji obsługi własnego mózgu. Przeprowadzony cykl zajęć to dobry przykład na to, że nauka może być dla najmłodszych świetną zabawą.