Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu
w okresie stanu epidemii
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo klientów w okresie stanu epidemii proponujemy następujące formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
-
Dla rodziców:
-
poradnictwo telefoniczne i poprzez e-mail dotyczące:
-
prowadzenia rozmowy z dzieckiem dotyczącej konieczności pozostania w domu i dbania o zdrowie swoje i innych,
-
trudności edukacyjnych,
-
trudności wychowawczych
-
trudności emocjonalnych, z uwzględnieniem radzenia sobie z lękiem wywołanym aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz zdalnym nauczaniem
-
wspomagania dziecka w procesie samodzielnej nauki w domu –harmonogram dnia, planowanie pracy i motywowanie do wysiłku intelektualnego, bezpieczeństwa w sieci,
-
-
wstępna diagnoza problemu: wywiady zdalne, analiza dostarczonej dokumentacji, porady,
-
konsultacje zaburzeń integracji sensorycznej,
-
konsultacje logopedyczne,
-
wydawanie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i indywidualnego nauczania, opinii wwrd niewymagających przeprowadzenia pełnej diagnozy w poradni.
-
Dla nauczycieli:
-
poradnictwo telefoniczne i poprzez e-mail dotyczące:
-
prowadzenia rozmowy z rodzicem dotyczącej obecnej sytuacji oraz konieczności pozostania w domu i dbania o zdrowie całej rodziny,
-
redukowania poziomu lęku u uczniów i ich rodziców,
-
organizacji pracy ucznia w trakcie nauki zdalnej,
-
dostosowania wymagań edukacyjnych podczas edukacji zdalnej,
-
trudności emocjonalno-motywacyjnych uczniów, z uwzględnieniem radzenia sobie z samodzielną nauką w domu i ocenianiem,
-
trudności emocjonalno-społecznych uczniów wynikających z obecnej sytuacji i izolacji społecznej.
-
-
Dla uczniów:
-
poradnictwo telefoniczne i poprzez e-mail dotyczące:
-
dbania o zdrowie psychiczne,
-
planowania i organizacji samodzielnej nauki w domu oraz terminowości wykonywania zadań w systemie zdalnym,
-
radzenia sobie z sytuacją ekspozycji społecznej podczas zajęć on-line,
-
trudności emocjonalnych, z uwzględnieniem radzenia sobie z lękiem wywołanym aktualną sytuacją epidemiologiczną,
-
radzenia sobie z ocenianiem w systemie zdalnym,
-
uświadamiania cyberzagrożeń i sposobów reagowania na nie,
-
zaspakajania potrzeby własnej przestrzeni,
-
radzenia sobie z izolacją społeczną i zaspokojenia potrzeby kontaktów rówieśniczych.
-
Zgłoszenia na badania proszę kierować na adres sekretariat@ppp.torun.pl (druki do pobrania na stronie www.ppp.torun.pl zakładka: wzory druków).
Sprawy dotyczące pomocy (pytania, prośby, wskazówki do pracy z dzieckiem) prosimy kierować na adres pomoc.poradnia@ppp.torun.pl.
Specjaliści poradni są dostępni pod numerami telefonu: 56 622 29 91, 56 622 46 17 oraz 798 855 963 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00. Uwaga: numery telefonów 56 622 29 91 i 56 622 46 17 są numerami stacjonarnymi, które działają z wykorzystaniem internetu. Mają miejsce sytuacje, kiedy występują trudności z funkcjonowaniem internetu – wówczas połączenia na te numery nie działają (mimo że sygnał słyszany w słuchawce sugeruje wolną linię). W takich sytuacjach prosimy kontaktować się na numer mobilny 798 855 963.
W zmienionej formule kontynuujemy konsultacje z zakresu poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego, które wcześniej odbywały się na terenie szkół i przedszkoli. W każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach 16.00 -18.00 specjaliści poradni pełnią dyżury konsultacyjne pod numerem 509 919 079.
Zapraszamy do korzystania z naszych propozycji wsparcia.
Alina JaworskaWicedyrektor PoradniPsychologiczno – Pedagogicznej w Toruniu
JAK POMÓC DZIECKU PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM, KTÓREGO DOŚWIADCZA PODCZAS OBECNEJ SYTUACJI ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO
Paniczny lęk przed zarażaniem się konkretną chorobą nie jest niczym nowym. Strach w społeczeństwie jest w oczywisty sposób kształtowany przez epidemie, które akurat je nękają. Pod koniec ubiegłego wieku był to lęk przed AIDS czy chorobami układu krążenia. Teraz przyszedł czas na lęk przed koronawirusem.
Jak ochronić przed nim dziecko?
Należy przestrzegać kilku prostych zasad:
-
Chroń dzieci przed informacjami na temat choroby przekazywanymi przed środki masowego przekazu.
-
Spokojnie poinformuj dziecko jak możemy się chronić przed zakażeniem, ważne żeby rodzice przestrzegali zasad higieny i czynności higieniczne wykonywali razem z dzieckiem (np. wspólne mycie rąk).
-
Nie panikuj, wszelkie objawy infekcji typu kaszel, gorączka określaj wobec dziecka jako zwykłe przeziębienie, a poza jego wiedzą skonsultuj się z lekarzem i podejmij środki przez niego zalecone.
-
Zorganizuj czas wolny dziecku, by nie czuło panującego dookoła napięcia, zobaczyło, że pomimo pandemii życie toczy się dalej i jest w nim czas na rozrywki i przyjemności.
-
Sprawdź co dziecko wie na temat koronawirusa, odsianie informacji prawdziwych od nieprawdziwych obniży poziom lęku.
-
Spokojnie odpowiadaj na wszystkie pytania zadawane przez dziecko, jeśli nie znasz na niektóre odpowiedzi, mów NIE WIEM – jest to lepsze niż snucie fantazji.
-
Bądź dla dziecka przykładem, podkreślaj wagę ograniczenia kontaktów społecznych, mów o wadze mycia rąk, pokazuj jak robić to poprawnie. W ten sposób pokazujemy dziecku, że w tej trudnej sytuacji wiemy co robić i mamy jakiś wpływ.
-
Przygotuj razem z dzieckiem zdrowe posiłki, rozmawiaj o istocie zdrowego odżywiania i jego wpływie na zwiększenie odporności. Najmniejsze rzeczy robione wspólnie, zmniejszają bezradność naszą i dziecka.
-
Ułóż harmonogram dnia z określeniem czasu przeznaczonego na zabawę i naukę, każda przewidywalność uspokaja i redukuje lęk.
-
Zadbaj o więź, która daje dziecku największą siłę, ale w trudnych chwilach nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistów.