"Szumi, szeleści - wymyśl opowieści"
- 18.05.2022
Mamy przyjemność przedstawić laureatów konkursu logopedycznego organizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 3 w Toruniu. Konkurs nosił tytuł "Szumi, szeleści - wymyśl opowieści". Zadaniem uczestników było stworzenie wspólnie z rodzicami ilustrowanego opowiadania zawierającego trudne słowa. Oto laureaci z naszego przedszkola z grupy "Zuchy": Filip Puchalski zajął II miejsce oraz Agata Arga, która zajęła III miejsce. Dziękujemy rodzicom za udział w konkursie i gratulujemy wygranej.
ROWEROWA 9
- 17.05.2022
„Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń”
- 20.04.2022
Stowarzyszenie „TILIA”, Szkoła Leśna na Barbarce oraz Nadleśnictwo Dobrzejewice zaprosiło nasze przedszkole do udziału w corocznej akcji „Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2022”. W ramach akcji w kwietniu na terenie naszego przedszkola odbyło się sadzenie drzewek leśnych tj. modrzew, świerk. Celem akcji jest uświadomienie dzieciom roli drzew w przyrodzie i ich znaczenia w życiu człowieka oraz kształtowanie więzi z przyrodą i pozytywnego stosunku do niej.
TYDZIEŃ MÓZGU W NASZYM PRZEDSZKOLU
- 23.03.2022
Nasze przedszkole chętnie odpowiedziało na propozycję tegorocznej edycji TYGODNIA MÓZGU i w dniach od 15-19 marca włączyło się w akcję edukacyjną.
Poznawanie mózgu zaczęliśmy od obejrzenia filmów edukacyjnych „Jak działa mózg?” oraz „Było sobie życie". Obejrzeliśmy prezentację, dzięki której dowiedzieliśmy się jak zbudowany jest mózg i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem, ale też jak wspierać jego działanie, co mu pomaga, a co szkodzi.
Przez cały tydzień braliśmy udział w różnych formach zajęć pobudzających pracę naszego mózgu: rozwiązywaliśmy zagadki logiczne, braliśmy udział w scenkach pantomimicznych, ćwiczyliśmy skupienie uwagi, szukaliśmy ciekawych rozwiązań na nurtujące nas pytania, kreśliliśmy leniwe ósemki. Podczas „burzy mózgów” powstał plakat „Jak dbać o nasz mózg”. "Kalafior" został naszym modelem mózgu. Malowaliśmy farbami obszary poszczególnych płatów i mocowaliśmy tabliczki z ich nazwami. Oprócz tego rozwiązywaliśmy zadania uaktywniające tę półkulę mózgową, która zwykle jest mniej używana.
Wykonywaliśmy zadania z zakresu kodowania na dywanie. Dzięki różnorodnym zadaniom rozwijaliśmy umiejętności krytycznego i logicznego myślenia oraz wnioskowania. Kształtowaliśmy też umiejętności odkodowywania informacji i ustalanie położenia przedmiotów. Zdolności matematyczne kształtowane przy pomocy kodowania są niezwykle potrzebne w życiu i dalszej karierze edukacyjnej dzieci.
Dowiedzieliśmy się jak działają nasze zmysły i skąd biorą się różne zachowania. Uczestniczyliśmy w zabawach sensorycznych, skupiliśmy się na zmysłach wykorzystując je do degustacji owoców. Wąchaliśmy dotykaliśmy, oglądaliśmy i smakowaliśmy. Nauczyliśmy się że zmysły przekazują bodźce z otoczenia. A dzięki zdrowemu odżywaniu w postaci owoców nasz mózg lepiej działa.
Uczestniczyliśmy w zabawach badawczych tj. magiczna fontanna, ciecz nienewtonowska czyli magiczna ciecz. Jest magiczna ponieważ twardnieje gdy ją mocno ściskamy lub uderzamy w nią, a rozpływa się i przelewa przez palce gdy obchodzimy się z nią delikatnie. Wykonywaliśmy eksperymenty z wykorzystaniem balonów, które wzbudziły wiele emocji.
W ramach licznych wydarzeń rozwijaliśmy swoją kreatywność – tworzyliśmy wg własnego pomysłu własne wizytówki, uczestniczyliśmy w zabawie w skojarzenia, tworzyliśmy historyjki z wykorzystaniem kostek obrazkowych.
Dzięki takim akcjom dzieci zdobyły nowe doświadczenia, a także poznały ćwiczenia, które pozwolą lepiej wykorzystywać ten najważniejszy organ. W ten sposób stały się świadomymi twórcami instrukcji obsługi własnego mózgu. Przeprowadzony cykl zajęć to dobry przykład na to, że nauka może być dla najmłodszych świetną zabawą.
Podziękowanie za udział w zbiórce dla UKRAINY
- 17.03.2022
Składamy serdeczne podziękowania na ręce Rodziców i Pracowników Przedszkola Miejskiego nr 9 w Toruniu im. Doroty Gellner za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc w zorganiozwaniu zbiórki darów dla UKRAINY.
Dziś zawieźliśmy zebrane rzeczy dla Ukrainy (dla Łucka) do Centrum Targowego Park.
Zbiórka pomocy rzeczowej dla mieszkańców Łucka
- 01.03.2022
Od poniedziałku, 28 lutego 2022r. miasto Toruń prowadzi zbiórkę pomocy rzeczowej dla mieszkańców Łucka – partnerskiego miasta Torunia, leżącego na Ukrainie. Nasze przedszkole też włącza się do zbiórki. Prosimy Państwa o pomoc dla Ukrainy. Każdy na miarę własnych możliwości. Przynosimy dary w godzinach pracy przedszkola od 6.00 do 16.30.
Przekaż 1% dla naszego przedszkola
- 21.01.2021
Szanowni Państwo! Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą, abyście korzystali z prawa przekazania odpisu w wysokości 1% rocznego podatku dla naszego przedszkola za pośrednictwem Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole (organizacji pożytku publicznego KRS 0000121592).
Poniżej dodatkowe informacje:
Występ Odkrywców w ZS 26 w Toruniu
- 11.01.2022
22 grudnia w ramach spotkań SCWEW dzieci z grupy Odkrywcy zaprezentowały JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE uczniom ZS 26 w Toruniu. Mali aktorzy z wielkim przejęciem wygłaszali swoje role i z radością śpiewali kolędy i pastorałki. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci. Radosna i ciepła atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim zgromadzonym.
W linku poniżej przedstawiamy fotorelację z jasełek🙂
Akcja "Herbatka dla seniora"
- 22.12.2021
Drodzy Rodzice!
Serdecznie dziękujemy za udział w akcji "Herbatka dla seniora" Dziękujemy tym bardziej,że nigdy Państwo nie zawiedli podczas akcji wspierających słabszych i potrzebujących. Herbatki zostały podzielone i dostarczone do seniorów zaprzyjaźnionych z naszym przedszkolem. Pierwsze trafiły do pań z Kamienicy Inicjatyw, które przychodziły czytać dzieciom bajki. Następnie przekazaliśmy kolejny dar seniorom z Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Gagarina. Seniorzy podziękowali pierniczkami dla dzieci i podarowali kota z butelki,żeby nam myszy nie harcowały. Resztę herbatek przekazaliśmy seniorom z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym przyjaźnimy się od lat. Wszyscy pięknie dziękowali. A my mamy nadzieję,ze nasze kontakty z seniorami znów będą bliskie jak przed pandemią. Seniorom życzymy zdrowia i miłych spotkań przy herbatce.
Świąteczna niespodzianka dla rodziców
- 26.12.2021
Świąteczny klimat już na dobre zawitał do naszego przedszkola. Wszystkie grupy przygotowały dla rodziców świąteczną niespodziankę. Radosne przedszkolaki śpiewały kolędy, świąteczne piosenki, recytowały wiersze, tańczyły oraz składały życzenia. Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia pt. "W aniołkowie" w wykonaniu dzieci z grupy Zuchy.
Link do przedstawienia:
https://drive.google.com/file/d/1pE9ATl45m6xOnStprD2AbnXAzi-Fizyp/view?usp=drivesdk
Wesołych Świąt!
KARTKI Z ISKIERKAMI EMOCJI - wymiana kartek świątecznych
- 16.12.2021
W ostatnim czasie grupa Zuchy wykonała świąteczne kartki przepełnione Iskierkami Emocji dla kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, Oddział Przedszkolny w Droszewie 🙂 Kilka dni później spotkała ich miła niespodzianka - czekały na nich kartki od iskierkowych przyjaciół z Droszewa🙂
Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za współpracę🙂
Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci powyżej 5 r.ż.
- 14.12.2021
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.
Już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat.
Przekazujemy także link do strony, gdzie zamieszczony jest List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat.
W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dzieci-5-11
Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w:
- mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
- na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie ,
- na profilu #SzczepimySię,
- a także pod numerem infolinii 989.
Z wyrazami szacunku
Departament Wychowania i Edukacji WłączającejMinisterstwo Edukacji i Nauki
Zbiórka darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu
- 12.12.2021
Drodzy Rodzice! Dni są coraz bardziej deszczowe, a noce coraz zimniejsze. Zwierzęta przebywające w schronisku potrzebują Naszej pomocy, zwłaszcza w tym okresie. Dlatego organizujemy zbiórkę darów dla podopiecznych Toruńskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Potrzeby są ogromne – liczymy na Państwa pomoc! Za każdą jesteśmy ogromnie wdzięczni!
Projekt „Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą”
- 21.09.2021
Od 01.07.2021 r. Przedszkole Miejskie nr 9 im. Doroty Gellner w Toruniu jest partnerem w projekcie „Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” (SCWEW).
TYDZIEŃ LEGEND
- 09.05.2021
Bajki bywają mądre, ale to legendy mają mówić prawdę o dobru, które w sobie mamy. W dniach 26 – 30.04.2021r. w dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Doroty Gellner w Toruniu poznawały wspaniały świat baśni i legend m.in. słuchały utworów, śpiewały i tańczyły do "Smoka Rocka", liczyły myszy czy budowały zamki i wieże. Na koniec każda grupa wykonała plakaty, które zdobiły galerię dziecięcych prac w holu naszej placówki.
Akcja "Wielka Paka dla Dzieciaka"
- 30.03.2021
TYDZIEŃ MÓZGU W NASZYM PRZEDSZKOLU
- 22.03.2021
W dniach 15 – 19.03.2021r. w naszym przedszkolu odbył się TYDZIEŃ MÓZGU. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli, Miastem Bydgoszcz oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
W ramach licznych wydarzeń edukacyjnych przedszkolaki poszerzyły wiedzę o największym komputerze świata, czyli o ludzkim mózgu. Poznawanie tego organu rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentów książki prof. J. Vetulaniego, pt. „Sen Alicji”, obejrzenia filmu edukacyjnego „Jak działa mózg?”, a także oglądania książek, albumów związanych z tematyką mózgu. Choć temat jest dość trudny to nasze przedszkolaki świetnie wiedziały do czego służy mózg i jak można go rozwijać.
Przez cały tydzień dzieci ze wszystkich grup wiekowych uczestniczyły w ciekawych formach zajęć, mających na celu pobudzenie pracy mózgu. Były to gry i zabawy, tj., sudoku, memory, układanki lewopółkulowe, kodowanie na dywanie, zabawy ze sznurowadłami, budowanie wież kolorowych patyczków, kubeczków i kolcków oraz tworzenie mandali z róznorodnych materiałów m.in klocków, produktów pochodzenia zbożowego. Podczas odpoczynku o stałej porze słuchaliśmy muzyki poważnej.
Aby pobudzić pracę mózgu wykonywaliśmy ćwiczenia ruchowe metodą Dennisona – kinezjologia edukacyjna zwana również Gimnastyką Mózgu. Na początku zajęć zawsze piliśmy wodę następnie wykonywaliśmy ćwiczenia tj. ruchy naprzemienne, leniwe ósemki, rysowanie oburącz, słoń, krążenie szyją itp.
Rozwijaliśmy zmysły podczas zabaw badawczych. Badaliśmy dotykiem przedmioty umieszczone w kaszy i rozpoznawaliśmy znane zapachy zmysłem węchu. Wszystkie działania i zabawy wzbudzały ciekawość oraz angażowały do twórczej postawy badawczej.
Wykonaliśmy prace plastyczne dotyczące budowy mózgu różnymi technikami m.in. z wykorzystaniem chrupek kukurydzianych, gazet oraz foli bąbelkowej. Cały tydzień wypełniony był ciekawostkami dotyczącymi mózgu. Przeprowadzony cykl zajęć to dobry przykład na to, że nauka może być dla najmłodszych świetną zabawą.
Poniżej w linku fotorelacja z TYGODNIA MÓZGU😊