• Projekt edukacyjny Świat liczb - nasza matematyczna przygoda

      •    Nasze przedszkole dzięki otrzymanej darowiźnie od Fundacji mBanku w kwocie 4939,00 zł zakupiło liczne pomoce dydaktyczne takie jak: matę do kodowania, matematyczne gry planszowe, puzzle matematyczne, klocki do konstrukcji figur przestrzennych, zestawy do eksperymentów matematycznych. Zrealizowaliśmy do tej pory 16 scenariuszy w ramach projektu matematycznego "Świat liczb - nasza matematyczna przygoda".  Poniżej znajdują zrealizowane tematy wraz z celami i zdjęciami: 

        Zrealizowane scenariusze zajęć:

        1. Matematyka w literaturze. Cel główny: Zapoznanie dzieci z podstawowymi koncepcjami matematyki obecnymi w literaturze poprzez badanie struktury i wzorców w tekstach, analizę liczby słów, długości zdań i innych cezur oraz tworzenie własnych opowiadań matematycznych.

         

        1. Matematyka w nauce i przyrodzie. Cel główny: Zapoznanie dzieci z matematycznymi koncepcjami obecnymi w dziedzinach nauk przyrodniczych poprzez doświadczenia, eksperymenty oraz rozwiązywanie problemów związanych z naturą i naukami przyrodniczymi.

         
         

        1. Bawimy się rytmami i liczbami. Cel główny: Zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami rytmu. Uczenie dzieci podstawowych operacji matematycznych (dodawanie i odejmowanie) poprzez zabawę rytmiczną, rozwijanie umiejętności rozpoznawania liczb i ich porządkowania, utrwalenie pojęć matematycznych poprzez aktywną zabawę.

         

        1. Matematyczne sztuki wizualne. Cel główny: Wprowadzenie dzieci w świat matematycznych aspektów sztuki wizualnej poprzez tworzenie dzieł sztuki inspirowanych matematyką, eksplorację proporcji i wzorców oraz zastosowanie matematyki w projektowaniu graficznym i architekturze, symetria, zabawy z aplikacją Quiver, rozważanie proporcji w sztuce. 

         

        1. Budujemy i liczymy z klockamiCele główne: Zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami z zakresu robotyki i matematyki, rozwijanie zdolności manualnych poprzez konstruowanie z klocków., uczenie dzieci podstawowych operacji matematycznych (dodawanie i odejmowanie) poprzez zabawę z klockami oraz zachęcanie dzieci do myślenia kreatywnego i rozwiązywania prostych problemów.

                  

        1. Tworzymy matematyczne kreacje 3D. Cel główny: Uczenie dzieci podstawowych pojęć matematycznych poprzez tworzenie trójwymiarowych konstrukcji, rozwijanie umiejętności przestrzennego myślenia i analizowania kształtów, uczenie dzieci poprzez działania praktyczne, aby lepiej zrozumiały abstrakcyjne koncepcje matematyczne.

                                            

        1. Tańczące liczby – matematyka w rytmie. Cel główny: Uczenie dzieci podstawowych pojęć matematycznych poprzez zabawy taneczne, rozwijanie zdolności motorycznych i koordynacji ruchowej, zachęcanie dzieci do współpracy i interakcji w grupie poprzez taniec.

        1. Kształty inspirują – wprowadzenie do liczb i kształtówCel główny Zapoznanie dzieci z podstawowymi kształtami i liczbami poprzez interaktywne i kreatywne zajęcia.

                 

        1. Projektowanie i budowanie domków z klocków - Matematyka w architekturze. Cel główny: Wprowadzenie dzieci do podstawowych koncepcji matematycznych związanych z architekturą poprzez projektowanie i budowanie domków z klocków, co rozwija ich zdolności przestrzenne, logiczne i matematyczne

         

        1. Zabawy z wagą - poznawanie podstawowych pojęć dotyczących wagi i ciężaruCel główny: Zapoznanie dzieci z pojęciami dotyczącymi wagi oraz zachęcenie ich do eksploracji poprzez zabawę i interakcję z wagą.

                                   

                                                                    

        1. Poznawanie liczb i podstawowych działań matematycznychCel główny: Zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami matematycznymi, takimi jak liczby, dodawanie, odejmowanie i porównywanie liczb, poprzez interaktywne i zabawne aktywności.

                                                     

        1. Jaki to klocek? - Klasyfikowanie i segregowanie figur geometrycznych według wielkości, kształtu i koloruCel główny: Zapoznanie dzieci ze sposobami definiowania przedmiotów poprzez słowne określanie ich cech, skupienie uwagi na rytmach oraz wychwycenie powtarzających się sekwencji ,klasyfikowanie i segregowanie figur geometrycznych według wielkości, kształtu i koloru.

                     

        1. Odkrywamy figury przestrzenneCel główny: Zapoznanie dzieci z podstawowymi figurami przestrzennymi, rozwijanie umiejętności rozpoznawania, nazewnictwa oraz porównywania figur przestrzennych, uczenie dzieci podstawowych pojęć związanych z matematyką geometryczną, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie prostych problemów związanych z figurami przestrzennymi.

                                                                       

        1. Counting Fun. Cel główny: Zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami matematycznymi w języku angielskim., uczenie dzieci liczenia od 1 do 10 po angielsku., rozwijanie umiejętności rozpoznawania liczb oraz łączenia ich z odpowiednimi ilościami przedmiotów, zachęcanie dzieci do komunikacji w języku angielskim poprzez zabawy matematyczne.

                                                                          

        1. Matematyka to gimnastyka. Cel główny: Uczenie podstawowych pojęć matematycznych poprzez aktywność fizyczną i zabawę z przyrządami gimnastycznymi, rozwijanie umiejętności motorycznych i koordynacji ruchowej, zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

                                            

        1. Matematyka w MuzyceCel główny: Wprowadzenie dzieci w świat matematyki poprzez eksplorację związku między muzyką a matematyką, badanie rytmu, harmonii i struktury muzycznej, tworzenie własnych kompozycji muzycznych opartych na matematyce oraz rozważanie historycznych związków między muzyką a matematyką.

                         

          

    • Kontakty

      • mgr Małgorzata Zawadka
      • Przedszkole Miejskie nr 9 w Toruniu im. Doroty Gellner
      • tel/fax (56) 654 28 85
      • ul. Gagarina 130 87-100 Toruń Poland
      • Gmina Miasta Toruń Wydział Edukacji ul. Fałata 39 87-100 Toruń Dane osoby pełniącej funkcję IODO w Przedszkolu Miejskim nr 9 im. Doroty Gellner w Toruniu Imię: Jakub Nazwisko: Rutkowski Adres korespondencji: Plac św. Katarzyny 9, 87-100 Toruń Numer telefonu: 56 611 - 89 – 92 Adres e-mail: rodo1@tcuw.torun.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych