• Owsiki u dzieci - objawy i leczenie owsicy u dzieci

           

          Owsica jest chorobą, która kojarzy się głównie z maluchami. Czy to oznacza, że jest to schorzenie typowe dla wieku dziecięcego? Otóż nie. Pasożyt atakuje także dorosłych, choć to w przypadku dzieci daje on najbardziej typowe i dokuczliwe objawy. 
          Owsiki u dzieci - objawy:

          Wśród najczęściej wymienianych objawów zakażenia pasożytem owsika ludzkiego u dzieci wymienia się:

          • dokuczliwe, uporczywe swędzenie w okolicach odbytu i krocza, szczególnie wieczorami oraz w nocy,
          • zaburzenia rytmu snu spowodowane swędzeniem,
          • drażliwość, problemy z koncentracją oraz skupieniem uwagi i zapamiętywaniem,
          • bóle brzucha,
          • bóle głowy,
          • brak apetytu,
          • czasem moczenie nocne,
          • zgrzytanie zębami,
          • u dziewczynek występują również stany zapalne narządów płciowych

          Niektóre objawy mogą być także wywołane innymi chorobami. Jedno jest pewne, jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka powyższe objawy, nie wolno ich bagatelizować. Należy skonsultować się z pediatrą, który zleci badanie - wymaz, a często również badanie kału, na obecność innych pasożytów.

          Badania jednoznacznie potwierdzą albo wykluczą obecność owsików w organizmie.
          Nie leczona owsica może powodować problemy z koncentracją uwagi, co wpływa negatywnie na postępy w nauce i zachowanie dziecka. U dziewczynek natomiast, w związku z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Ponadto, w jelicie, które jest stale narażone na działanie pasożytów może dojść do wystąpienia stanu zapalnego, a uporczywe drapanie okolic odbytu może prowadzić do podrażnień skóry, a z czasem do występowania miejscowego zapalenia skóry.
          Dlatego nie należy lekceważyć objawów, gdyż nieleczona owsica może wywołać dużo komplikacji. 

          Leczenie owsicy u dzieci

          W przypadku potwierdzenia owsicy wynikami badań laboratoryjnych należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Leczenie jest oczywiście farmakologiczne, a jego schemat zależy od zastosowanych przez lekarza preparatów. Zazwyczaj jednak stosowane jest leczenie podstawowe, które przynosi bardzo szybkie efekty. Objawy ustępują w ciągu kilku dni. Jednak to nie koniec. Zazwyczaj po 2 tygodniach konieczne jest powtórzenie leczenia. Powtórne leczenie ma na celu eliminację wszystkich pasożytów oraz ich ponownego rozmnożenia, dzięki czemu można uniknąć nawrotu choroby.
          -Ponadto w procesie leczenia bardzo ważne jest, aby równocześnie z rozpoczęciem stosowania leków wszystkie ręczniki, pościel oraz bieliznę wyprać, a najlepiej to wygotować w temperaturze ok. 95 stopni. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że pozbędziemy się występujących w bieliźnie czy tekstyliach jaj owsika ludzkiego. Bardzo ważne jest odrobaczenie osób z bliskiego otoczenia, przestrzeganie higieny osobistej i posprzątanie mieszkania.
          -Należy również pamiętać, że owsików nie wyleczymy żadnymi domowymi sposobami.    

           W przypadku dzieci, duże znaczenie ma profilaktyka oraz podnoszenie ich świadomości w zakresie higieny, zwłaszcza rąk. Pamiętajmy jednak, że dzieci uczą się przez naśladownictwo, dlatego dajmy im odpowiedni przykład. Należy również zwracać baczną uwagę na to, czy nasze maluchy nie mają tendencji do wkładania rąk lub przedmiotów do buzi. Nie każdy ma bowiem świadomość, że na przedmiotach codziennego użytku mogą znajdować się jaja pasożytów. Dlatego tak dużą rolę odgrywa higiena. Ponadto należy również dbać o czystość zabawek naszego dziecka i regularnie je myć, szczególnie, jeśli są używane zarówno w domu, jak i w piaskownicy.

          Jak długo trwa leczenie owsicy?

          To, jak długo będziemy walczyć z owsicą zależy również od naszego postępowania. Samo leczenie farmakologiczne nie trwa długo. Ani to podstawowe, ani przypominające. Jeśli jednak nie zmienimy trybu życia, wówczas owsiki mogą nawracać. Dla przyspieszenia i wsparcia procesu leczenia owsicy warto zastosować również odpowiednią dietę. Dieta nie może być jednak traktowana jako zamiennik właściwej terapii. To, co jemy, może tylko wspomóc właściwą terapię.

           

          Wszawica - jak wyglądają wszy i gnidy u dziecka. Leczenie i profilaktyka

           

          Swędzenie głowy, czerwone plamki czy mikroskopijne ranki na skórze pod włosami oznaczają, że twoje dziecko ma wszy. Nie wpadaj w panikę i nie ukrywaj problemu. Tylko zmasowany atak pokona pasożyty.

          Wszawica pojawia się najczęściej w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, zwłaszcza dzieci – w żłobkach, przedszkolach, szkołach. Maluchy zarażają się wzajemnie, dlatego tak ważne jest, by po wykryciu wszy u jednego dziecka natychmiast zbadać skórę głowy wszystkim pozostałym. Tylko zmasowany atak daje szansę na sukces. Ponieważ jednak wszawica jest chorobą wstydliwą, nikt nie rozpowiada o niej głośno, ba niektórzy nawet ją ukrywają. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takiego postępowania, tymczasem ukrywanie prawdy powoduje rozprzestrzenienie się pasożytów. Tak naprawdę, prawie każdy z nas spotkał się kiedyś z tym wstydliwym problemem. Najważniejsze jednak to zachować spokój i jak najszybciej zastosować odpowiednie preparaty na wszy.

          Wszy to pasożyty

          Wszy to pasożyty zewnętrzne o charakterze kosmopolitycznym – jedynym żywicielem jest człowiek. W Polsce wszawica to wciąż temat tabu, a wynika to z faktu, że społeczeństwo mylnie myśli, że wszawicę mają ludzie ubodzy, brudni, niedbający o higienę osobistą. Taki pogląd jest nieprawdziwy, a smutne statystyki alarmują, że w ostatnich latach odnotowuje się wzrost wszawicy w krajach wysoko rozwiniętych.

          Problem tego pasożyta dotyczy wszystkich krajów i wszystkich kontynentów. Kiedyś w szkołach i przedszkolach pielęgniarki regularnie sprawdzały głowy dzieci, dzisiaj już się tego nie praktykuje, a obowiązek monitorowania wszawicy przeszedł na rodziców.

          W Polsce najczęściej mamy do czynienia z wszawicą głowy.                                             

          Jej głównym i charakterystycznym objawem jest uporczywy świąd głowy, występują bąble pokrzywkowe i grudki obrzękowe, często sączące się – taką reakcję wywołują ukłucia wszy. Wesz głowowa jest małym bezskrzydłym pasożytem, dorosłe osobniki mają wielkość 2-3 mm i barwę od bezbarwnej do czarnej. Dorosła samica znosi jajeczka, które bardzo mocno przyklejone są do nasady włosa, z których po 6-8 dniach wylęgają się nimfy.

          Jak wykryć wszy u dziecka?

          Należy pamiętać, że obecność wszy we włosach dziecka nie świadczy o braku higieny czy jakimkolwiek zaniedbaniu. Rodzice powinni pamiętać również, że wszy atakują każdego typu włosy niezależnie od koloru, gęstości czy długości. Pierwsze objawy wszawicy w postaci swędzenia mogą pojawić się długo od momentu zarażenia. Każdy rodzic powinien regularnie kontrolować stan głowy swojego dziecka, a szczególnie wtedy, gdy maluch wraca z wakacji. Na ramiona dziecka zarzucamy biały ręcznik, następnie wilgotne włosy czeszemy partiami bardzo gęstym grzebieniem. Po zabiegu należy dokładnie obejrzeć ręcznik i grzebień.

          Innym sposobem wykrywania pasożyta jest metoda bardzo podobna, polega ona na czesaniu włosów suchych nad umywalką lub wanną w ten sposób, aby głowa była pochylona do przodu. Podobnie jak w poprzednim przypadku dokładnie sprawdzamy grzebień. Ważną rzeczą jest również edukacja dziecka. Powinno ono wiedzieć, że nie wolno używać cudzych szczotek, grzebieni, gumek do włosów czy czapek.

          Po wykryciu problemu nie należy zwlekać z leczeniem, należy pamiętać, że wszy bardzo szybko się rozprzestrzeniają. W aptekach dostępne są szampony, płyny, pianki, płukanki o działaniu owadobójczym, stworzone specjalnie do zwalczania wszawicy. Należy pamiętać, że środki te stosuje się w celu zniszczenia pasożyta, nie zaleca się stosowania tych preparatów w profilaktyce, gdyż powodują uodpornienie się pasożyta na ich działanie.

          Na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć spory asortyment preparatów zwalczających wszy i gnidy. Zabieg zwalczający wszy należy wykonać według instrukcji, jaką podaje ulotka, zazwyczaj po pierwszej aplikacji preparatu kurację powtarza się po kilku dniach (po 7-10 dniach zgodnie z cyklem rozwojowym pasożyta), aby zabić wszystkie nowo wylęgłe larwy. Przy bardzo dużym zakażeniu zaleca się skrócenie włosów. Należy używany grzebień lub szczotkę dokładnie umyć pod ciepłą wodą z dodatkiem stosownego preparatu.

          Źródło: Świat Zdrowia/mgr farmacji Magdalena Lorek

           

    • Kontakty

      • mgr Małgorzata Zawadka
      • Przedszkole Miejskie nr 9 w Toruniu im. Doroty Gellner
      • tel/fax (56) 654 28 85
      • ul. Gagarina 130 87-100 Toruń Poland
      • Gmina Miasta Toruń Wydział Edukacji ul. Fałata 39 87-100 Toruń Dane osoby pełniącej funkcję IODO w Przedszkolu Miejskim nr 9 im. Doroty Gellner w Toruniu Imię: Jakub Nazwisko: Rutkowski Adres korespondencji: Plac św. Katarzyny 9, 87-100 Toruń Numer telefonu: 56 611 - 89 – 92 Adres e-mail: rodo1@tcuw.torun.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych